Тенденции в развитието на бизнеса през 2023г. през погледа на футуристите -За успех в настоящето е важно да видим бъдещето.Разбира се, сега е трудно да се говори и дори да се мисли за бъдещето, особено да се определят тенденции за развитие. Глобалните тенденции обаче няма да отидат никъде: американският Forbes вече започна да описва какво очаква бизнеса през 2023 г. И въпреки че това няма да се отнася за всички страни, глобалната тенденция остава такава: различни компании по света са изправени пред безпрецедентни трудности през последните години и според прогнозите това яма да приключи в близко бъдеще. Говорим за тенденциите, които ще засегнат бизнеса по света през 2023 г. според футуролога и стратег Бернард Мар, защото вярваме, че да се запознаем с мнението на професионалистите никога не е излишно.
1. Цифровата трансформация ще продължи да се засилва и ускорява в отговор на външните ни заобикалящи рискове. Мар твърди, че през 2023 г. ще видим по-нататъшно развитие на невронните мрежи на изкуствения интелект, виртуалната и допълнена реалност, блокчейна 0и други трансформационни цифрови технологии. Нещо повече, той прогнозира, че границите между тях ще стават все по-размити, защото едното не може да се развива без другото. По-конкретно, в пресечната точка ще бъдат разработени нови подходи за хибридна и дистанционна работа, услуги за вземане на бизнес решения и автоматизиране на рутинни и творчески задачи. „В този момент наистина има много малко извинения да сте в бизнеса и да не разбирате как ИИ и другите технологии, споменати по-горе, ще повлияят на вашия бизнес и индустрия. По-добри продажби и маркетинг, по-добро обслужване на клиентите, по-ефективни вериги за доставки, продукти и услуги, които са в по-голямо съответствие с нуждите на клиентите, и рационализирани производствени процеси са пред нас и бариерите за навлизане ще бъдат по-ниски през 2023 г. от всякога, “, каза експертът. В същото време той добавя, че необходимостта от разработване на собствени технологични решения за компаниите вече е в миналото: дори малкият бизнес може да получи достъп до тях, като ги закупи като продукт или услуга от специализирани компании.
- Общият икономически спад и инфлацията ще принудят бизнеса да мисли все повече за оптимизиране на веригите за доставки.
Икономическата ситуация в света през 2023 г. ще остане доста песимистична: може би в света не е останал нито един икономист, който да даде оптимистична прогноза за следващите години. Инфлацията и нестабилността на валутата (самият факт, че в някакъв момент през 2022 г. еврото почти се изравни с долара намеква на това) добавят риска свързан с веригите за доставки. За да се борят с това и да останат на повърхността, компаниите трябва да увеличат своята устойчивост по всякакъв възможен начин. Това основно означава намаляване на излагането на нестабилност на цените на стоковите пазари, както и изграждане на предпазни мерки във веригите за доставки за борба с дефицита, инфлацията и нарастващите логистични разходи. Картографирането на веригите на логистични мрежи на компаниите може да помогне за решаването на този проблем, според Мар, така че те да могат да оценят реалните рискове и да намерят потенциални решения, до смяна на доставчиците или разработване на собствени алтернативи на техните продукти.
- Независимо от всичко, което се случва наоколо, устойчивостта ще бъде много важна.
Изглежда, че по време на такава икономическа, енергийна и геополитическа криза, екологията е последното нещо, за което изобщо трябва да се мисли. Но именно екологичните проблеми в близко бъдеще могат да засенчат дори щетите, които пандемията нанесе на икономиката и предприемачите. Следователно през 2023 г., вярва Мар, потребителите – и инвеститорите също – ще продължат да избират екологично и социално отговорни компании. Освен това в своята колона той казва, че дори тенденциите при пазаруване все повече се ръководят от съзнателни потребители – т.е. онези от нас, които дават приоритет на фактори като въздействие върху околната среда и устойчивост, когато избират от кого да купуват или с кого да правят бизнес. Ето защо през 2023 г. компаниите трябва да се уверят, че техните екологични, социални и управленски (ESG) процеси са в центъра на тяхната стратегия. Първото нещо, което трябва да направите, е да измерите въздействието на бизнеса върху обществото и околната среда и след това да преминете към увеличаване на прозрачността. Всеки бизнес се нуждае от план за това как да смекчи всяко отрицателно въздействие – с ясни цели и времеви рамки – и след това този план трябва да бъде подкрепен със също толкова конкретен списък от действия.
- Качеството и цената остават важни за клиентите, но все повече ще се увеличава ролята на опита.
Фразата „потребителско изживяване“ се превърна в голяма част от живота ни през последните няколко години и Мар вярва, че през 2023 г. изживяването на клиентите ще стане също толкова важно. Заедно с цената и качеството на продукта, това влияе не само върху това, което купувачът избира, но и как го прави и какво преживява. Всичко е просто е: ако освен продукта, доставите на клиента и удоволствие от процеса, той ще се върне отново. Традиционно за това се използват различни технологии: на първо място, различни механизми за препоръки, както и услуги за поддръжка, както преди, така и след продажбата. През 2023 г. те все още ще бъдат важни, но изискванията на клиентите се развиват, а задълбочаването и интерактивността стават ключови, според Мар. Като възможно решение той цитира примера на метавселената, където хората могат да взаимодействат с марки на ново ниво, и нарича виртуалните пробни една от най-значимите тенденции в онлайн и офлайн търговията на дребно. В допълнение, експертът също така отбеляза, че в компаниите все по-често започват да се появяват служители на позицията “ мениджър клиентско преживяване“ – CXO, Chief Experience Officer. От една страна, това отразява търсенето на аудиторията, а от друга е тенденция сама по себе си, която ще се разраства през 2023 г. Тук идва и изключително важната роля на аутсорсинговите компании. Имайки предвид, че големите и средни компании прехвърлят обслужването на своите клиенти на такъв тип BPO компании, повишава и изискванията към тях. Стандартите и иновативните подходи в аутсорсинга на бизнес процеси се повишават значително, следвайки тенденциите в развитието на бизнеса. Индивидуалният подход и добавената стойност в обслужването в B2B секторът ще продъльава да набира скорост.
- Бизнесът ще трябва да преосмисли подхода си към управлението на персонала и наемането на служители, защото те започнаха да ценят повече себе си.
Пандемията предизвика няколко промени на пазара на труда наведнъж; хората осъзнаха, че не могат да ходят в офиса всеки ден без нужда, компаниите осъзнаха, че могат да прехвърлят част от служителите си на дистанционна работа, да намалят офис разходите и пак да не загубят нищо. В допълнение, повече работници като цяло са преоценили въздействието на работата върху техния живот и съответствието с глобалните цели. В западните страни случващото се през тази година вече е наречено „Великата оставка“, защото все повече хора започнаха да напускат работата си Във връзка с всичко това работодателите също трябва да направят преоценка, за да видят доколко техните работни места са привлекателни за таланти и служителите им са доволни от настоящите позиции и условия и да коригират съществуващите проблеми. Предлагането на хора на хибридни работни места, непрекъснати възможности за растеж, гъвкавост и разнообразни, ориентирани към стойност работни места ще бъдат важни през 2023 г., каза Мар. А горепосочената бърза дигитална трансформация ще налее масло в огъня, защото служителите ще трябва да бъдат обучени и преквалифицирани за работа с нови технологии и услуги, а това ще стане и задължение на работодателя.